O hrabrem borcu, ki je dal življenje za Slovenijo

malgaj

Naša šola se imenuje po junaku, ki je umrl za našo domovino. Bil je zelo pogumen.

Pred našo šolo stoji spomenik vsem padlim borcem v vojni. Franjo Malgaj je bil eden izmed njih. Bil je borec za severno slovensko mejo na Koroškem. Padel je ravno po koncu  1. svetovne vojne. Malgaj ni bil samo borec, ampak tudi pesnik. Med drugim je pisal tudi članke o življenju v Štorah. Malgaju je naša domovina veliko pomenila. O smrti Malgaja je več zgodb. Med plezanjem na drevo se mu je ročna bomba zataknila ob pas in eksplodirala. Ljubiteljsko se je ukvarjal tudi z arheologijo. Nižjo gimnazijo je naredil v Celju, višjo pa v Pazinu v Istri. Malgaj je imel prijatelja Andreja Oseta, ki je nekoč zapisal: »Bil si zvest svojim besedam do smrti in rekel si mi večkrat: Če Švabi napadejo, se ne umaknem in živ ne grem s Kkoroške!« Žal so se tvoje besede uresničile.

Malgajevo truplo so našli Nemci, ki so ga pokopali na svoje ozemlje. Čez čas so po njegovo truplo prišli iskati njegovi sorodniki in ga odpeljali v svojo deželo, v domači  Šentjur.

Ema Mastnak

Share on Facebook